גמילה מהנקה – מתי הגיע הזמן ולמה לצפות?

הנקה היא אחת החוויות הטבעיות והמתגמלות ביותר שאמא יכולה לחוות עם הילד שלה. עם זאת, מגיע זמן שבו יש צורך לגמול את התינוק מן ההנקה. זמן זה יכול להיות מאתגר ורגשי הן עבור האם והן עבור הילד. במאמר זה, אנו נספק מדריך לאמהות כיצד לגמול את התינוק מהנקה.

להבין את תהליך הגמילה

הגמילה היא תהליך בו עובר התינוק מהנקה למקורות תזונה אחרים. הגמילה יכולה להתרחש בהדרגה או בפתאומיות, בהתאם להעדפות של האם והתינוק. חשוב לציין כי הגמילה אינה מתייחסת רק להפסקת ההנקה אלא גם להצגת התינוק למזונות מוצקים, פורמולה, או שילוב של שניהם.

סימנים לכך שהגיע הזמן להיגמל

 • התינוק בן 6 חודשים לפחות ויכול לצרוך מזון מוצק
 • התינוק מוציא שיניים ונושך בזמן ההנקה
 • האם חוזרת לעבודה ולא תהיה זמינה להנקה
 • לאמא יש בעיה רפואית הדורשת תרופות שאינן מומלצות בזמן הנקה
 • האם שוב בהריון ורוצה להפסיק להניק

מתכוננים לגמילה

הגמילה מהווה תהליך רגשי ופיזי עבור האם והתינוק ולכן חשוב להתכונן למעבר זה.

גמילה הדרגתית

גמילה הדרגתית כרוכה בהפחתה איטית של מספר מפגשי ההנקה על פני תקופה של שבועות או חודשים. התהליך מאפשר לתינוק להסתגל לשגרת ההאכלה החדשה ומפחית את הסיכון של גודש או דלקת המסטיטיס עבור האם.

גמילה פתאומית

גמילה פתאומית כרוכה בהפסקת ההנקה באופן מיידי. זה יכול להיות מאתגר יותר הן עבור האם והן עבור התינוק, אבל זה עשוי להיות נחוץ במצבים מסוימים. חשוב לציין כי גמילה פתאומית יכולה לגרום לאי נוחות וכאב לאם ולהגדיל את הסיכון לדלקת. גמילה מהנקה

טיפים לגמילה

ללא קשר לשיטת הגמילה, יש כמה טיפים שאמהות יכולות לעקוב אחריהם כדי להפוך את התהליך לקל יותר הן עבור עצמן והן עבור התינוקות שלהן.
 • מזונות מוצקים – היכרות עם מזונות מוצקים יכולה להיות תקופה מהנה ומרגשת עבור תינוקות. חשוב להתחיל עם מזונות פשוטים וקלים לעיכול כגון פירות וירקות טריים, דגני אורז או שיבולת שועל. כשהתינוק התרגל למזון המוצק, אוכל ומעכל אותו ללא בעיות, ניתן להציג לו מזונות מורכבים יותר.
 • להציע חלופות – חשוב להציע חלופות להנקה, כגון פורמולה, חלב או מים. חלופות אלה יעזרו לתינוק להסתגל לשגרת אכילה חדשה ולהפחית את הסיכון לרעב או להתייבשות.
 • הסחות דעת – הסחות דעת כגון צעצועים, ספרים או מוסיקה יכולות לעזור להסיט את תשומת הלב של התינוק מן ההנקה. זה יכול להיות שימושי במיוחד בתחילת תהליך הגמילה.
 • נוחות ותמיכה – הגמילה יכולה להיות תקופה רגשית מאתגרת עבור האם והתינוק. חשוב לספק נוחות ותמיכה לתינוק במהלך המעבר הזה. חיבוקים, נשיקות והרבה אהבה יכולים לעזור בהקלה על החרדה של התינוק.

התמודדות עם אי נוחות

הגמילה עלולה לגרום לאי נוחות הן לאם והן לתינוק. עם זאת, יש כמה אסטרטגיות שיכולות לעזור להפחית את אי הנוחות.

גודש

גודש הוא תופעת לוואי נפוצה של הגמילה. זה קורה כאשר השדיים מתמלאים בחלב. אמהות יכולות להשתמש במספר אסטרטגיות או לשלב ביניהן כדי להפחית את אי הנוחות של הגודש:
 • קומפרסים קרים – קומפרסים קרים על השדיים יכולים לעזור להפחית את הגודש ולהקל על הכאב. אמהות יכולות להשתמש באריזה קרה, ירקות קפואים, או מטלית לחה וקרה למטרה זו.
 • שאיבה – אמהות הגומלות בהדרגה עשויות למצוא כי שאיבה גם מקלה על גודש. שאיבה יכולה גם לעזור לשמור על אספקת חלב ולמנוע דלקת קרום המוח.
 • הקלה בכאב – משככי כאבים ללא מרשם כגון איבופרופן יכולים לעזור להפחית את אי הנוחות במהלך תהליך הגמילה. אמהות צריכות להתייעץ עם הרופא המטפל שלהן לפני נטילת כל תרופה בזמן ההנקה.

התמודדות עם אתגרי גמילה נפוצים

הגמילה יכולה להיות תהליך מאתגר הן עבור האם והן עבור התינוק, ובמהלכה יכולים לצוץ אתגרים מסוימים. הנה כמה אתגרים נפוצים בגמילה וכיצד לטפל בהם: חזה מוגדל – כאשר את מפחיתה את תדירות ההנקה, השדיים שלך עשויים להיות מלאים בחלב. כדי להקל על אי הנוחות, נסי לרוקן אותם מעט בעזרת ידייך או לשאוב מעט חלב. הימנעי מלרוקן לחלוטין את השדיים שלך, כיוון שפעולה זו מסמנת לגוף שלך לייצר יותר חלב. גמילה יכולה גם להגביר את הסיכון לפתח דלקת ריאות או דלקת כואבת בחזה. אם את חווה תסמינים דמויי שפעת או מבחינה באדמומיות ורגישות בשד, פני לרופא המטפל שלך לקבלת טיפול מיידי. תינוק בררן – התינוק שלך עלול להיות בררן או לסרב לאכול במהלך תהליך הגמילה. זה נורמלי ויכול להיות בגלל בקיעת שיניים, מחלה, או פשוט שינוי בשגרה. היי סבלנית והציעי שפע של חיבוקים מנחמים ומרגיעים. בלבול פטמות – אם את משתמשת בשילוב של האכלה מבקבוק והנקה, התינוק שלך עלול לחוות בלבול פטמות, אשר יכול להקשות עליו להיצמד לשד. כדי למנוע זאת, נסי להציע את הבקבוק לאחר ההנקה ולהשתמש בפטמה בזרימה איטית. גמילה היא תהליך שלוקח זמן וסבלנות. היי אדיבה לעצמך ולתינוק שלך, ואל תהססי לפנות לתמיכה אם את זקוקה לה. גמילה מהנקה

היבטים רגשיים של הגמילה

הגמילה יכולה להיות תקופה מאתגרת מבחינה רגשית עבור האם והתינוק. הנה כמה מן ההיבטים הרגשיים של הגמילה וטיפים להתמודדות איתם:
 • רגשות האם במהלך הגמילה –  אמהות רבות מרגישות תחושת אובדן או עצב כאשר הן מתחילות לגמול את התינוק. הנקה היא חוויה מיוחדת, וזה יכול להיות קשה לוותר על הקשר הזה. זה בסדר להרגיש עצב או אפילו להתאבל בסוף השלב הזה, אבל זכרי שהגמילה היא חלק טבעי בתהליך גידול הילד.
 • רגשות התינוק במהלך הגמילה – התינוק שלך עשוי גם לחוות מגוון של רגשות במהלך הגמילה, כולל תסכול, בלבול ועצב. התינוק גם עשוי להיות רגיש לשינוי בשגרה ולחפש נוחות נוספת ומרגוע. היי סבלנית והציעי שפע של חיבוקים ומילים מרגיעות.
 • טיפים להקלה על המצוקה הרגשית – כדי להקל על המצוקה הרגשית של הגמילה, נסי לשמור על תחושת שגרה ונורמליות ככל האפשר. להרבות בחיבוקים ומילות חיבה, ולמצוא דרכים אחרות להתחבר עם התינוק שלך, כגון קריאה, שירה, או משחק. שיחה עם אמהות אחרות שעברו גם הן את תהליך הגמילה יכולה להיות מועילה ולסייע בתהליך. 
זכרי, כל אמא ותינוק שונים, ואין דרך אחת "נכונה" לגמול. לכי בקצב שלך, הקשיבי לאינטואיציה שלך, ואל תפחדי לבקש עזרה או תמיכה כשאת זקוקה לה.

הגמילה והבריאות שלך

הגמילה יכולה להשפיע על הבריאות הגופנית והרגשית שלך כאמא. הנה כמה דרכים בהן הגמילה יכולה להשפיע על הבריאות שלך:

הנקה והמחזור החודשי

הנקה יכולה לעכב את החזרה של המחזור החודשי שלך, ולכן משמשת גם כמדכא ביוץ. כאשר את מתחילה את הגמילה, הגוף שלך עשוי להתחיל לייצר יותר אסטרוגן, אשר יכול לעורר את החזרה של המחזור שלך. עבור חלק מהאמהות קבלת המחזור מהווה הקלה, אך בשלב זה המחזור יכול לגרום אי נוחות או להיות לא סדיר.

הנקה והריון

הנקה יכולה לעכב את החזרה של הפוריות שלך, אבל זו לא דרך אמינה לשמש כאמצעי מניעה. אם את בתהליך גמילה מהנקה ומתכננת להיכנס שוב להריון, דברי עם הרופא שלך על העיתוי הטוב ביותר להרות.

הנקה ובקרת לידה

אם את בתהליך גמילה ורוצה להתחיל להשתמש באמצעי מניעה, יש לדבר עם הרופא שלך על האפשרויות שלך. צורות מסוימות של אמצעי מניעה, כגון אמצעי מניעה הורמונליים, יכולות להשפיע על אספקת החלב שלך.

הנקה וירידה במשקל

הנקה יכולה לעזור לאמהות מסוימות לרדת במשקל, שכן היא שורפת קלוריות נוספות. עם זאת, כאשר את מתחילה גמילה, חילוף החומרים שלך עשוי להאט, ולהקשות על תהליך הירידה במשקל. חשוב לשמור על תזונה בריאה ופעילות גופנית במהלך תהליך הגמילה. הגמילה היא תהליך טבעי שיכול להשפיע על כל אמא באופן שונה. אם יש לך חששות לגבי בריאותך במהלך תהליך הגמילה, דברי עם ספק שירותי הבריאות שלך לקבלת הדרכה ותמיכה.

סיכום

גמילה מהנקה יכולה להיות תהליך מאתגר אך הכרחי עבור אמהות ותינוקות. בין אם הגמילה נעשית בהדרגה או בפתאומיות, חשוב להתכונן נפשית ופיזית למעבר. על ידי ביצוע הטיפים והאסטרטגיות המתוארות במאמר זה, אמהות יכולות להפוך את תהליך הגמילה לקל יותר הן עבור עצמן והן עבור התינוקות שלהם.

על הכותבת

חלי בילו

חלי בילו

יזמית, בלוגרית, מרצה, חיית רשת, יועצת עסקית לתחום הדיגיטל, אמא ל-3 ילדים מדהימים ובעלת האתר 2bmommy

עכשיו בגנים

כאן תמצאו מידע מקיף ומגוון על חינוך טרום יסודי גם לכם ההורים וגם תוכן מקצועי, עדכני ורלוונטי לגננות, מנהלי/ות גנים ולצוות המקצועי. קריאה שימושית ומהנה!

המייל האדום

נתקלתם בבעיה?

דווחו לנו על: אי סדרים ו/או בעיות ו/או חוסר הגינות ואנחנו בפורטל גן ילדים נשמח לסייע לכם בבדיקה ובטיפול בבעיה*

פרסמנו אצלנו!

יש לכם גן ילדים או עסק שמעניין הורים?

אנחנו הבמה שלכם! צרו עימנו קשר ונציע לכם חבילת פרסום שאי אפשר לסרב לה.

עכשיו בפורומים

שם הפורום

2 שורות על המתאות את הפרום
2 שורות על המתאות את הפרום 

חדש בלוחות

יד 2

הצעות עבודה ושירותים

הצעות עבודה ושירותים